
05:
RAZNOLIKOSTI
-
RAZNOLIKOSTI
Različitost ukupnih prilika u kojima se razvijao islam u Bosni i Hercegovini dovela je do izrazite raznolikosti prije svega u materijalnoj kulturi koja je karakteristična za bosanskohercegovačke muslimane.
-
BOŠNJACI - NAROD TRI KALENDARA
Kulturna historija muslimana u Bosni i Hercegovini svoju raskošnu ljepotu na poseban način pokazuje kroz živu vjersku tradiciju dovišta čiji se termini još uvijek određuju prema kalendaru drugih religijskih zajednica.
-
DVA PISMA NA ULAZU U ĆUPRIJSKU DŽAMIJU U STOCU
Arebica je specifično pismo koje je nastalo ulaskom Bosne u osmanlijsko-islamski kulturni krug.
-
JAMA ILI SOFI MEHMED-PAŠINA DŽAMIJA
Džamija se nalazi u banjalučkom naselju Gornji Šeher. Izgradio je Sofi Mehmed-paša, prvi bosanski namjesnik sa sjedištem u Banjoj Luci 1554./1555. godine. Prostorno je najveća, a druga po starosti džamija na području Banje Luke.
-
DŽAMIJA U DELIMEĐU
U selu Delimeđe na Pešteru, opština Tutin, 2009. godine podignuta je džamija s islamskim centrom, čije su dvije munare visoke po 77,5 metara, najviše na Balkanu i Evropi, a među najvišima su i u svijetu.
-
KULTURNO NASLJEĐE ISLAMA
Islam na našim prostorima, kao segment mnogo šireg osmansko-islamskog civilizacijskog kruga, nadovezujući se na starije predislamske tradicije Bosne (u njenim najširim relacijama) prodro je praktično u sve pore privatnog i javnog života ovdašnjeg, ne samo muslimanskog, već i nemuslimanskog življa.
-
SARAJEVSKE MAHALSKE DŽAMIJE SA ČETVEROVODNIM KROVOM
Sarajevo je u osmanskom periodu, uz Beograd i Skoplje, imalo najveći broj džamija na Balkanu. Pretpostavlja se da je na svom vrhuncu u 17. stoljeću grad imao oko 120 džamija
-
VAROŠKA DŽAMIJA U TRAVNIKU
Nedaleko od bedema stare travničke tvrđave nalazi se Varoška džamija, nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine.
-
STARA DRVENA DŽAMIJA U BUŽIMU
Među najstarijim džamijama u Cazinskoj krajini je Stara drvena džamija u Bužimu, izgrađena u prvoj polovini 19. stoljeća.
-
GRADSKA DŽAMIJA U CAZINU
Unutar bedema srednjovjekovne utvrde u Cazinu 1576. godine, na mjestu današnje, izgrađena je džamija.
-
BOSANSKA MOLITVENA PROSTIRKA – SERDŽADA
Serdžade su prostirke malih dimenzija, dužine 150 cm i širine 90-120 cm, koje su služile da izoliraju klanjača od eventualnih nečistoća na tlu prilikom obavljanja osnovnog islamskog obreda, namaza ili da označe smjer kible na zidu.
-
BOSANSKI PREDTKAONIČKI ĆILIM
Grubi pokrivači zvani gunj, ćebe i biljac tkali su se na horizontalnom tkalačkom stanu jednostavnim tehnikama pretkivanja (u dva nita) prije uključivanja Bosne u Osmansko Carstvo.
-
ĆILIMI SARAJEVSKE TKAONICE I NJIHOVI DERIVATI
Druga faza izrade bosanskog ćilima je ćilim tkan u Sarajevskoj tkaonici nakon 1879. godine. Ne možemo reći da je ovo potpuno nova vrsta bosanskog ćilima.
-
SUKIJA DŽAMIJA
Maglaj, Bosna i Hercegovina
-
DŽAMIJA U SELU ORAHOVICA
Zenica, Bosna i Hercegovina
-
FENJER NIŠAN U VIDIMLJU
Glamoč, Bosna i Hercegovina
-
HADADAN DŽAMIJA
Jajce, Bosna i Hercegovina
-
ZAVRA DŽAMIJA U LIVNU
Osmanski barok.
-
LALA-PAŠINA (BEGLUČKA) DŽAMIJA
Livno, Bosna i Hercegovina
-
DŽAMIJA U VAROŠKOJ RIJECI – DRAGULJ MODERNE ISLAMSKE ARHITEKTURE
Od vremena pada komunizma u BiH izgrađeno je ili obnovljeno na stotine džamija čija gradnja je nerijetko praćena uplivom graditeljskih tradicija dotad stranih bosanskom podneblju.
-
ŠTA ZA NAS ZNAČI ĆILIM?
Nedavno sam studente na predavanju koje sam im držala o bosanskom ćilimu pitala: “Šta je to na šta vas asocira riječ ćilim?ˮ Neki od odgovora su bili: tradicija, čistoća, dom, nana, toplina... Jedan odgovor je bio: nebriga.
-
KAKO SE ĆILIM ČITAO?
Kada su zapadnjački kolekcionari sedamdesetih godina prošlog stoljeća otkrili anadolijski ćilim, počeli su na njega gledati kao na nešto orijentalno, egzotično.
-
KRAJIŠKI MUSLIMANSKI NIŠANI
Tradicija podizanja kamenih biljega u Krajini stara je skoro tri milenija, počev od japodskih urni, preko rimskih žrtvenika i srednjovjekovnih stećaka, do različitih vrsta biljega koji se odnose na osmanski period.
-
DŽAMIJA U RIBIĆU: PRIMJER SIMBIOZE TRADICIONALNE I MODERNE ARHITEKTURE
U poratno vrijeme je širom Muftiluka bihaćkog podignuto mnogo novih džamija. I pored njihovog nemjerljivog značaja i funkcije, mnoge od njih ukazuju na površnost u arhitektonskom projektiranju.
-
AZIZIJA DŽAMIJA U BREZOVOM POLJU, BRČKO
Nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine
-
STARA DŽAMIJA U PODGORI
Podgora - Breza, Bosna i Hercegovina
-
HADŽI-MUHAREMOVA (ŠAMIĆA) DŽAMIJA
Jajce, Bosna i Hercegovina
-
STARA DŽAMIJA U ŠPIONICI KOD SREBRENIKA
Nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine
-
CAREVA DŽAMIJA / DŽAMIJA SULTAN BAJEZIDA VALIJE U FOČI
Nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine
-
BALI BEGOVA (BIJELA) DŽAMIJA
Gornja Tuzla, Bosna i Hercegovina
-
MIŠĆINA DŽAMIJA U SARAJEVU
Mišćina ili Kebkebir hadži Ahmedova džamija se nalazi u sarajevskom naselju Kovači. Izgrađena je početkom 16. stoljeća (1543-1557.). Na portalu džamije se nalazi drvena levha, s natpisom: „Vlasnik dobra i hastahane Kebkebir hadži Ahmed, godina 1543, po hidžri 963.“
-
DŽAMIJA U UMOLJANIMA
Bjelašnica, Bosna i Hercegovina
-
DŽAMIJA U LUKOMIRU
Bjelašnica, Bosna i Hercegovina