O POSTANKU PJESME PJESME

OJ UŽICE, MALI CARIGRADE

Autor teksta: Mirsad Ovčina, Media centar Islamske zajednice u BiH   Ilustracija: Kasapčića most, izgrađen 1627, srušen 1944. (fotografija je vlasništvo Narodnog muzeja Užice)

Narodna lirska pjesma Oj, Užice, mali Carigrade nastala je tokom prisilnog iseljavanja muslimana iz Užica. Po predanju, spjevale su je bošnjačke djevojke na prirodnoj kapiji Užica – Terazijama, u blizini Bešlagića hana, padajući na zemlju i ljubeći je posljednji put, dok je grad nestajao u plamenu. S obzirom na godinu njenog bilježenja (Karadžić, 1841), pretpostavlja se da je pjesma mogla nastati tokom srpskog zauzimanja Užica u Prvom srpskom ustanku (1805), ili tokom jednog od progona tridesetih godina XIX stoljeća. Muslimani užičkih sela iselili su se u Bosnu još 1834. godine, a konačno iseljavanje iz grada dogodilo se 28. septembra 1862. godine. Tada je Užice potpuno spaljeno. O tome je rukopis ostavio užički pekar i mehandžija Miladin T. Radović: Vatra je bila, čini mi se, u nebo udarila. Najmanju iglu mog(l)o se naći u svoi okolini Užica.

Do današnjeg vremena ova narodna pjesma se sačuvala u sljedećoj (pjevanoj) varijanti:


Oj, Užice, mali Carigrade / dok bijaše, dobar li bijaše. / Kroz tebe se proći ne mogade. / Od zumbula i od karanfila / od momaka i od djevojaka. / Od mirisa đula i bosiljka, / od uzdaha lijepih djevojaka.


Ovu pjesmu je, po pjevanju poznatog pjevača između dva svjetska rata Sulejmana Džakića (1904-1978.), zabilježio kompozitor, etnomuzikolog i urednik Radio-Beograda Đorđe Karaklajić. Džakić je bio vokalni solista Radio-Beograda i uzor mnogim kasnijim interpretatorima sevdalinke. Njegova porodica je i sama protjerana iz Užica i doselila se u Bosanski Šamac, a on je ovu pjesmu naučio od svoga djeda. Zanimljivo je da je nisu snimali interpretatori sevdalinke, već skoro isključivo interpretatori srpske narodne muzike, pa je stoga u diskografiji u najvećem broju slučajeva navođena kao narodna pjesma iz Srbije. Razloge za to možda možemo pronaći u tome što je ona nastala tragičnim povodom, pa kao takva nije predstavljala predmet interesovanja vokalnih interpretatora sevdalinke. Uspostavljanjem Instituta sevdaha – Fondacije Omera Pobrića, oživjet će je interpretator sevdalinke Fadil Gračić.

Užice je u svoje vrijeme bilo drugi grad po veličini u Srbiji, odmah nakon Beograda. Bilo je dostojno i samog carskog grada Carigrada, kako se i u pjesmi naziva: njegove mahale, kuće, hanovi, vodenice, medrese, škole Kur'ana i hadisa, svjedočile su o njegovom ekonomskom i privrednom usponu i o šeheru kao važnom obrazovnom i kulturnom centru toga vremena. Evlija Čelebija u svom Putopisu ovako ga opisuje:

Spustivši se tačno dvije hiljade koraka jugoistočno i istočno od toga grada, niz puteve usječene u vrletne stijene, u prostranoj ravnici leži krasan i napredan šeher, sa tvrdo zidanim kućama, prizemnim i na sprat. One su nanizane jedna iznad druge i okićene s obje strane rijeke Đetinje vinogradima, baščama i ružičnjacima. Ima svega četiri hiljade i osam stotina kuća, koje su većinom odžaci pokriveni šindrom i ćeremitom, jer tu ima mnogo posjednika zijameta i odžaka (handan). Između svih ističe se veoma impozantan saraj zaima Džaferage... Zbog prijatne klime, stanovnici su tako lijepi da im je lice rumeno kao rubin... Njihove žene nose crne feredže, a ne nose feredže od ružičaste, zelene i crvene čohe. Sve se ponašaju pristojno, ali ne idu u čaršiju i na pazar, jer to smatraju sramotom. Sve su to pobožne i dobre žene kao Rabija Adevija.

Pjesmu Oj, Užice, mali Carigrade zabilježio je Vuk Karadžić i objavio je 1841. godine u  knjizi Srpske narodne pjesme (ženske), pod naslovom „Pjesma Užička“ (br. 672.)  Posljednja dva stiha na surov način svjedoče o čestom paljenju Užica. Karadžić piše kako je to grad koji se svako deset godina pali i ara:


Oj, Užice, mali Carigrade! / Dok bijaše, dobro ti bijaše! / Kroza te se proći ne mogaše / Od ćošaka i od ćepenaka, / Od dućana i od bazerđana, / Od momaka i od đevojaka, / Od zumbula i od karanfila, / A od kad te baše osvojiše, / Sve se pušiš kan’da šljive sušiš.


Šeher Užicu je nakon iseljavanja muslimanskog stanovništva postepeno promijenjena arhitektura u varoš srpskog tipa, a s lica zemlje nestali su svi objekti islamske kulture i civilizacije. Porodice koje su protjerane iz Užica u Bosnu sa sobom su ponijele ključeve ulaznih vrata svojih kuća. Mnoge od njih su se nadale povratku, a neke porodice i danas čuvaju ove ključeve kao uspomenu na svoj dom.


Kasapčića most, izgrađen 1627, srušen 1944. (fotografija je vlasništvo Narodnog muzeja Užice)


IZVORI:

  • Cvijetić, Ratomir M. (2004), Uzimanje Užica 1805. i 1807. (Poezija i istorija), Užice: Istorijski arhiv Užice,

  • Čelebija, Evlija (1967), Putopis, Sarajevo: Svjetlost,

  • Karadžić, Vuk (1841),  Srpske narodne pjesme. Skupio ih i na svijet izdao Vuk Stef. Karadžić. Knjiga prva, u kojoj su različne ženske pjesme, Beč: Štamparija Jermenskoga manastira (digitalno izdanje biblioteke Matice Srpske),

  • Karčić, Fikret (2015), Paljevina Užica i iseljavanje muslimana, Novi muallim, časopis za odgoj i obrazovanje, god. XVI, br. 62, Sarajevo: Udruženje Ilmijje.