
Prof. dr. AIDA ABADŽIĆ-HODŽIĆ
Prof. dr. Aida Abadžić Hodžić (Zagreb, 1970) doktorica je nauka historije umjetnosti i redovna profesorica na Katedri za historiju umjetnosti – Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Diplomirala je (Povijest umjetnosti i Francuski jezik i književnost) i magistrirala na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a doktorirala je na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu (2008).
U okviru akademskog rada, obavila je više stručnih, naučno-istraživačkih i studijskih boravaka na evropskim univerzitetima i institutima (Dijon, Heidelberg, Graz, Berlin, Weimar, Dessau, Zagreb, Beograd). Sudjelovala je u organizaciji i izlagala na velikom broju međunarodnih i domaćih naučnih skupova i konferencija.
Prof. Dr. Aida Abadžić Hodžić autorica je jedanaest knjiga (Seid Hasanefendić Trabzon: 1950-2004, Sarajevo, 2004; Enes Mundžić, Sarajevo, 2005; Bosna i Hercegovina: monografija, Sarajevo, 2006 (ko-autor); Stilska i normativna de-komponiranja: o modernom i postmodernom u likovnim umjetnostima u 20. stoljeću. Sarajevo, 2008; Mirsad Konstantinović: monotopije. Sarajevo, 2010 (ko-autor); Bosanskohercegovačka grafika 20. stoljeća: šezdesete i sedamdesete godine 20. stoljeća u kontekstu evropskog moderniteta i postmoderniteta, Sarajevo, 2011; Selman Selmanagić i Bauhaus, Sarajevo, 2014; Selman Selmanagic und das Bauhaus, Berlin, 2018; Slike suvremenosti: ogledi o arhitekturi, fotografiji i umjetnosti, Sarajevo, 2019; Behaudin Selmanović Selman, Sarajevo, 2019; Salim Obralić, Sarajevo: 2022. (ko-autor) te više od stotinu naučnih i stručnih tekstova objavljenih u naučnim i stručnim knjigama i u referentnim domaćim i međunarodnim časopisima. Glavna je urednica prvog bh. časopisa za savremene vizualne umjetnosti, likovnu kritiku i teoriju – Vizura, nagrađenog na Sajmu knjiga i učila u Sarajevu 2008. godine.
Autorski je pripremila više od četrdeset izložaba moderne i savremene bosanskohercegovačke umjetnosti u zemlji i inozemstvu, među kojima se ističu retrospektive Omera Mujadžića u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu (2003), Safeta Zeca u Palais UNESCO u Parisu (2004), Museo Correr u Veneciji (2010) i Memorijalnom centru u Potočarima (2020); Mersada Berbera u Pera Museum u Istanbulu (2017) i Vijećnici u Sarajevu (2017) i velika izložba mladih umjetnika sarajevske ALU u Pera muzeju u Istanbulu (2015) koja je bila prva međunarodna cjelovita izložba svih odsjeka u historiji ove visokoškolske institucije. Prof. dr. Aida Abadžić Hodžić bila je autor svečane izložbe i pratećeg međunarodnog simpozija povodom 40.-ogodišnjice Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu (2012). Godine 2015. bila je kustos multimedijalnog projekta Hope Srebrenica/ La mémoire de Srebrenica (produkcija: East West Centar Sarajevo – 13 Productions, Paris), na 69. Festivalu u Avignonu, a 2019. bila je autor međunarodnog predstavljanja likovnih umjetnika – članova ANUBiH u Skopju, u Galeriji Akademije nauka i umjetnosti Sjeverne Makedonije (MANU).
Od 2020. godine, autor je idejnog koncepta, glavni kustos i voditelj istraživačkog tima međunarodnog naučno-istraživačkog, edukativnog i izložbenog projekta „Pod nebom vedre vjere: Islam i Evropa u iskustvu Bosne“ (www.iskustvobosne.ba) koji ima za cilj po prvi puta interdisciplinarno i mulitmedijalno predstaviti višestoljetnu historiju i savremenost kulture islama u BiH (2020-2025), u suradnji sa relevantnim domaćim i međunarodnim muzejima, galerijama, arhivima, institutima i bibliotekama.
Prof. Dr. Aida Abadžić Hodžić članica je brojnih međunarodnih organizacija i foruma: Izvršnog odbora Foruma slavenskih kultura (2004-2010); predstavnica Bosne i Hercegovine u Evropskom centru za moderne jezike pri Vijeću Evrope (2006-2010); članica radne grupe - eksperata Vijeća ministara BiH za raspodjelu umjetničkih djela iz DKP-a bivše SFRJ; suradnica vodećeg britanskog web-site-a o likovnim umjetnostima – ArtLyst i pozivni recenzent u časopisu ArchNet : IJAR. Aktivna je članica AICA-e, međunarodne asocijacije likovnih kritičara sa sjedištem u Parisu, članica ekspertnog tima „bauhaus100“ za JI Evropu, članica UO DOCOMO BiH i New European Bauhaus za BiH.
Za svoj dosadašnji autorski rad iz oblasti historije umjetnosti dobitnica je nekoliko značajnih priznanja: Specijalne nagrade za poseban doprinos umjetnosti za knjigu Bosanskohercegovačka grafika 20. stoljeća: šezdesete i sedamdesete godine 20. stoljeća u kontekstu evropskog moderniteta i postmoderniteta na 23. Međunarodnom sajmu knjige i učila i 11. Bijenalu knjige u Sarajevu (2011). Za istu knjigu dodijeljena joj je i nagrada „Hasan Kaimija“ za najbolje djelo iz oblasti društvenih i humanističkih nauka objavljeno u 2011. i 2012. godini. Dobitnica je plakete Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca za 2020. godinu za istaknut rad i dostignuća u nastavnoj, naučnoj i umjetničkoj djelatnosti. Godine 2022. dodijeljena joj je nagrada Univerziteta u Sarajevu za višegodišnji doprinos u oblasti nacionalnih humanističkih disciplina.
Posebno priznanje u naučno-istraživačkom i publicističkom radu prof. dr. Aide Abadžić Hodžić predstavlja knjiga Selman Selmanagić i Bauhaus koja je predstavila do tada potpuno nepoznat život i rad Selmana Selmanagića, jedinog studenta najznačajnije škole evropske umjetničke avangarde Bauhaus sa ovih prostora i jedno od najznačajnijih imena u modernoj arhitekturi, dizajnu i zaštiti spomenika u Njemačkoj, a koja je prevedena i na njemački jezik i objavljena kao posebno izdanje uz 100. godišnjicu Bauhausa i predstavljena u Bauhaus arhivu u Berlinu u okviru Evropske godine kulturnog naslijeđa (ECHY) 2018. godine.