22:
SAVREMENI ODJECI
-
SAVREMENI ODJECI
Danas je u Bosni i Hercegovini, ali i mnogo šire, gotovo nepoznat podatak da je jedini dobitnik prestižne Aga Khanove nagrade na prostoru Evrope za inovacijske pomake u savremenoj arhitekturi džamija, arhitekt iz Bosne i Hercegovine, akademik Zlatko Ugljen, a kome je ova nagrada dodijeljena 1983. godine za projekat Šerefudin/Bijele džamije u Visokom.
-
SAVREMENE INTERPRETACIJE SEVDALINKE
Kraj 20. i početak 21. stoljeća donio je značajnu promjenu u razmišljanju i percepciji tradicionalne bosanskohercegovačke muzike i njenog najreprezentativnijeg žanra – sevdalinke.
-
UPRAVNA ZGRADA RIJASETA ISLAMSKE ZAJEDNICE BIH
Izgrađena na vakufu Gazi Husrev-bega, Upravna zgrada Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini raspolaže sa više od 5.000 metara kvadratnih prostora, odnosno desetinama kancelarija, amfiteatrom, salama za sastanke, ali i predivnim terasama sa pogledom na Baščaršiju.
-
SAVREMENI SEVDAH
Primjeri moderne izvedbe sevdaha
-
SAVREMENE REFLEKSIJE TRADICIJSKIH FORMI U OPUSU ZLATKA UGLJENA
Odnos između modernosti i tradicije je kompleksan i višeznačan, ali ne nužno i isključiv. Ideja stvaralačke sinteze savremenog i tradicionalnog u bosanskohercegovačkoj arhitekturi svoju punu afirmaciju doživljava u arhitektonskim rješenjima Zlatka Ugljena.
-
PISMA IZ POČITELJA U SAVREMENOJ SLICI
Umjetnica Šemsa Gavrankapetanović (Sarajevo, 1945.) završila je Akademiju likovnih umetnosti u Beogradu 1968. godine u klasi profesora Nedeljka Gvozdenovića, a postdiplomske studije na istoj Akademiji, u klasi profesora Stojana Ćelića.
-
SAVREMENE DŽAMIJE U EVROPI: MUSLIMANSKI VJERSKI I KULTURNI CENTAR U LJUBLJANI
Međunarodni arhitektonski konkurs za projekat Muslimanskog kulturnog i vjerskog centra u Ljubljani (MVKC) ocijenjen je u javnosti kao najznačajniji evropski arhitektonski konkurs u 2011. godini.
-
MUZEJ DRVOREZBARSTVA U KONJICU
Tradicija drvorezbarstva u konjičkom kraju datira još od kraja 19. stoljeća kada se i radovi drvorezbara iz Konjica po prvi puta predstavljaju na velikim svjetskim izložbama u Budimpešti (1896), Bruxellesu (1897), Beču (1898) i Parizu (1900).
-
O TRADICIJI DRVOREZBARSTVA
U obitelji Nikśić i Mulić u Konjcu
-
SAVREMENOST TRADICIJE: GRABRIJAN I NEIDHARDT O BOSANSKOJ ORIJENTALNOJ KUĆI
“Koja je veza bosanske orijentalne arhitekture u Sarajevu sa savremenom arhitekturom?”, ovom rečenicom 1951. godine ugledni slovenski arhitekta i teoretičar arhitekture Dušan Grabrijan (1899–1952) započinje svoju studiju Bosanska orijentalna arhitektura u Sarajevu.
-
PET DNEVNIH MOLITVI KAO PET SVJETLOSNIH PRIČA: BIJELA DŽAMIJA U VISOKOM
Šerefuddinova džamija (ili Bijela džamija) u Visokom (idejni projekat 1969. – realizacija 1979.) izvanredan je primjer kreativne i originalne transformacije osnovnih postulata oblikovanja tradicionalne bosanske džamije u jezik savremene arhitekture.
-
ISLAMSKA UMJETNOST I SAVREMENI DIZAJN U BOSNI I HERCEGOVINI: NEKOLIKO ODABRANIH PRIMJERA
Vitalnost islamske duhovnosti i njena otvorenost u susretu sa savremenim očituje se i u sferi moderne arhitekture, umjetnosti i dizajna. Posljednjih godina sve je izraženiji broj mladih studenata koji kao teme svojih završnih radova na oblasti unikatnog oblikovanja, u okviru nastavnog programa na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu.
-
ISLAMSKA TRADICIJA I SAVREMENO BOSANSKOHERCEGOVAČKO SLIKARSTVO
Značajan broj modernih i savremenih bosanskohercegovačkih umjetnika poticaj i motive nalazio je u bogatoj riznici islamske umjetnosti koja je još intenzivno bila prisutna u arhitekturi gradova, džamija, kuća, u uređenju interijera, načinu odijevanja, kaligrafiji, umijeću ukrašavanja knjiga sve do početka 20. stoljeća.
-
ĆURČINICA DŽAMIJA
Livno, Bosna i Hercegovina
-
TURALIBEGOVA (POLJSKA) DŽAMIJA U TUZLI
Turalibegova (Poljska) džamija dio je bogatog vakufa Turali-bega i izvorno je bila sagrađena u drugoj polovini 16. stoljeća, a svoj izvorni izgled zadržala je do kraja 19. stoljeća.
-
LJEPOTA I ISTINA JEDNOSTAVNOSTI: ŠEREFUDIN BIJELA DŽAMIJA U VISOKOM
Napuštajući ravan svakodnevnice i užurbanog života gradske jezgre, spuštamo se do ulaznog trijema Bijele džamije u Visokom, započinjući komunikaciju s predstavama, željama i stremljenjima utkanim u djelo Zlatka Ugljena.
-
KAZANDŽIJKA NERMINA ALIĆ
Sarajevo, Bosna i Hercegovina