STARA DŽAMIJA U ČOJLUKU, SREBRENIK

NACIONALNI SPOMENIK BOSNE I HERCEGOVINE

Autor: Dr. Ekrem Tucaković, Rijaset Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini
Fotografije i video: Mirza Hasanefendić

Odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine u 2011. godini „Graditeljska cjelina – džamija u Ćojluku, općina Srebrenik“ proglašena je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine. Graditeljska cjelina se sastoji od džamije i mezarja uz džamiju.

Naselje Ćojluk nalazi se ispod srednjovjekovnog grada i osmanske utvrde Srebrenik, udaljeno oko 2 km zapadno od Srebrenika. Stara džamija pripada tipu jednoprostornih džamija, pravougaone tlocrtne osnove sa četverovodnim krovom i drvenom munarom. Vanjske dimenzije objekta su 6,20x8,40 metara. Džamija je izgrađena od hrastovine, a zidovi su zidani od ćerpića.

Na džamiji nema originalnog tariha, a na jugoistočnoj fasadi se nalazi kamena ploča u kojoj su uklesane godine: 1666, kao godina izgradnje, i 1971, kao godina njenog opravka. Usmena predaja svjedoči da je džamija u Ćojluku izgrađena 1567. godine, dakle 50 ili 60 godina nakon što su Osmanlije zauzeli grad Srebrenik. 

Džamija je smještena među obroncima brda, a njeno lijepo prirodno okruženje daje joj posebnu ljepotu. Služila je kao molitveno mjesto ne samo za stanovnike Ćojluka već i drugih okolnih sela.

U haremu se nalazi 20 nišana. Njih deset može se svrstati u starije, s obzirom na izgled, od kojih je jedan broj muških uzglavnih nišana, izveden s turbanom u gužve, bez natpisa. Na nekoliko muških nišana bez natpisa su isklesani i dekorativni motivi sablje. Samo jedan od tih nišana je datiran sa 1209. (1794./95.) godinom. Zapadno od ograde harema džamije nalazi se izvor vode Carice.

Izvor