DŽAMIJA U DŽEBARIMA, ŽIVINICE

Autor: Mr. Lebiba Džeko, Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine
Fotografije i video: Mirza Hasanefendić

Na udaljenosti od 7-8 km od glavnog magistralnog puta Sarajevo-Tuzla, na području Živinica, nalazi se kompleks džamije u Džebarima, koji se sastoji od džamije, velikog harema, mezarja, sofe koja je izgrađena od drveta kao dodatni dio prednje drvene sofe, abdesthane i zgrade muzeja (izložbenog prostora), s prostorijom za sastanke. Nemamo pouzdane podatke o vremenu nastanka ove džamije, ali za nju, kao i za mnoge druge bosanske džamije, vezane su različite narodne predaje, legende i usmena kazivanja.  Na osnovu tih izvora, smatra se da je izgrađena odmah nakon turskih osvajanja ovih prostora u 15. stoljeću, pa je ova džamija najstarija u cijelom tuzlanskom okrugu.

Ove džamije, izgrađene među prvima nakon uspostavljanja osmanske vlasti, ili u doba "Fetha", građene su u tvrđavama za posadu i vojsku. To su bile uglavnom male džamije, u kojima je namaz mogao obavljati manji broj vjernika. Džamija u Džebarima je također manja i u osnovi je dimenzija 9x8 m. Glavna zgrada je izgrađena od kamena, a prednji, ulazni dio od drveta. Pokrivena je četverovodnim krovom od crijepa. Munara je napravljena od drveta.

Unutrašnjost džamije je tipična za manje bosanske džamije. Zidovi su bijeli i bez bilo kakve zidne dekoracije. Mihrab je ugrađen u  zid i on je bez  dekoracija. Mimber, mahfil i ćurs su izrađeni od drveta, a mahfil se prostire cijelom širinom džamije. U vrijeme kada su obavljena terenska istraživanja (august 2022. godine), džamijski pod je bio prekriven mašinski izrađenom podnom prostirkom (itisonom).

Legenda govori da je gradnja ove džamije bila predviđena na susjednoj uzvisini i da je materijal za gradnju bio pripremljen na tom lokalitetu. Kada su graditelji džamije došli ujutro, kada je trebalo početi gradnju, našli su materijal koji je tokom noći premješten na drugo mjesto. To je bio znak da se džamija treba graditi na mjestu gdje su graditelji zatekli materijal, pa je tu i sagrađena.

Postoje i brojne druge predaje koje su se zadržale u narodu i koje, sa stanovišta islamskih pravila, ne mogu biti prihvaćene. Jedna od najpoznatijih takvih predaja kaže da ko klanja tri džume u džebarskoj džamiji vrijedi mu kao da je hadž obavio. Ova se predaja zadržala u narodu do današnjeg vremena, te je ova džamija vrlo posjećena u vrijeme džume. O njenoj posebnosti govori i činjenica da je tokom Agresije na Bosnu i Hercegovinu bila na meti agresorske vojske i da je gađana artiljerijom s položaja te vojske koji su se nalazili u blizini. Iako je više projektila padalo u njeno blizini, sama džamije nije direktno pogođena.   

Prve subote u augustu u džebarskoj džamiji tradicionalno se uči mevlud i dova i za vrijeme tog događaja ovu džamiju posjeti i do 10.000 vjernika.