MEDIJI ISLAMSKE ZAJEDNICE

Autor teksta: Dr. Ekrem Tucaković, Rijaset Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Ilustracija: Glasnik, službeno glasilo Rijaseta Islamske zajednice

Institucionalno pokretanje i razvijanje novina, časopisa, listova, biltena, stručnih i periodičnih publikacija, radiotelevizijskih stanica, a potom respektabilnih internet-stranica i portala u okviru Islamske zajednice odvijalo se veoma usporeno. Primjera radi, prošlo je punih 50 godina od formiranja Islamske zajednice do pokretanja njenog prvog zvaničnog glasila ili novine. Radio Islamske zajednice počeo je s radom 88 godina nakon što je uspostavljena prva radiostanica (1920. godine u SAD). Radio Vatikan formiran je 1931. godine. Printani mediji, novine ili glasila koja su se pojavila u drugoj i trećoj deceniji 20. stoljeća nastajala su u okrilju staleških udruženja uleme („Mualim“, „Hikmet“). Hronični nedostatak materijalnih sredstava, a u jednom dužem historijskom razdoblju nepovoljan ukupni društveni ambijent, ograničene slobode i društvena marginalizacija Islamske zajednice suštinski su sputavali odlučniji angažman na pokretanju i razvoju medija Islamske zajednice. „Iako je komunistička vlast deklarativno propovijedala vjerske slobode, Islamska zajednica u prvim poslijeratnim godinama nije uspjela obnoviti ili pokrenuti rad niti jednog islamskog lista“ (Bećirović, 395). I pored objektivnih razloga i ograničenja, ipak ne treba zanemarivati ni manjak vlastite inicijative i kreativnosti, pa možda i institucionalno ozbiljnijeg prepoznavanja važnosti medija za ostvarenje misije Islamske zajednice.

Od medija koji su nastajali ili još djeluju u Islamskoj zajednici, po svom značaju, izdvajaju se: Glasnik, Takvim, Preporod, Muallim, MINA, Radiotelevizija Islamske zajednice BIR i web-portal Islamske zajednice.

Glasnik

Glasnik je službeno glasilo Rijaseta Islamske zajednice. Izlazi dvomjesečno. Prvi broj štampan je u januaru 1933. godine i redovno je izlazio do 1945. godine. Nakon prekida od pet godina Glasnik je počeo ponovo izlaziti 1950. godine. Prekid ponovo nastaje ratne 1993. godine. Od početka 1994. godine Glasnik redovno izlazi.

Pokretač i prvi izdavač Glasnika bilo je Vrhovno starješinstvo Islamske vjerske zajednice Kraljevine Jugoslavije. Tokom vremena promjene u organizaciji Islamske zajednice odražavale su se na njegov puni naziv, a danas izlazi pod imenom Glasnik Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

U Glasniku se objavljuju službena akta organa i ustanova Islamske zajednice: odluke i zaključci sa sjednica Rijaseta, Sabora, Vijeća muftija, Ustavnog suda, dekreti o postavljanju imama i muftija, imenovanja direktora ustanova, godišnji izvještaji o radu i drugi zvanični akti i dokumenti.

Pored službenog dijela, u Glasniku su redovno objavljivani tekstovi o raznim islamskim temama, članci iz opće i kulturne muslimanske i bošnjačke historije i književnosti, prijevodi s orijentalnih i evropskih jezika, tekstovi iz drugih naučnih i istraživačkih područja od interesa za muslimane. U Glasniku su radove objavljivali reisu-l-uleme, muftije, muderrisi, imami, muallimi i mnogi drugi istaknuti kulturni i javni radnici.

Takvim

Vrhovno starješinstvo Islamske zajednice prvi broj Takvima sa kalendarskim proračunima izdalo je za 1934. godinu. Do 1942. godine izdavač Takvima bilo je Vrhov­no starješinstvo Islamske vjerske zajednice i štampan je na tri pisma: latinici, ćirilici i arebici. Od 1943. pa do 1948. godine Takvim je izdavala sarajevska knjižara Ahmeda Kujundžića. Takvim je potom izašao kao prilog službenog Glasnika Islamske zajednice u formi kalendara s ramazanskim vaktijama, a od 1951. godine Vrhovno islamsko starješinstvo ustupa štampanje Takvima novoosnovanom Udruženju ilmijje. Od tada se objavljuju tekstualni prilozi uz kalendarski dio te tako počinje izlaziti jedinstven godišnjak pod nazivom Takvim. Od 1997. godine Takvim izdaje Rijaset Islamske zajednice.

Takvim je jedna od najtiražnijih publikacija Islamske zajednice i najtiražniji godišnjak u Bosni i Hercegovini. Uz kalendarski dio, objavljujući radove s područja islamskih disciplina, kulture i tradicije, savremenih muslimanskih pitanja, društveno-političke i filozofsko-etičke provenijencije, Takvim je postao prepoznatljiv medij Islamske zajednice i kredibilna godišnja publikacija.

Preporod

 

Islamske informativne novine Preporod izlaze dvaput mjesečno (1. i 15. u mjesecu). Prvi broj Preporoda izašao je na 12 stranica 15. septembra 1970. godine, kao glasilo Udruženja ilmijje za Socijalističku republiku Bosnu i Hercegovinu. Glavni i odgovorni urednik bio je Husein-ef. Đozo. Od 1. decembra 1979., izdavač Preporoda je postalo Starješinstvo Islamske zajednice BiH, Hrvatske i Slovenije. Od sredine devedesetih godina 20. stoljeća izdavač je bio Rijaset Islamske zajednice, a od februara 2019. godine izdavač je Media centar Islamske zajednice.

Prateći vjerski, džematski i općenito duhovni život muslimana, Preporod je bio i ostao svojevrsni svjedok i pisana arhiva dešavanja u Islamskoj zajednici i među muslimanima. U njemu je objavljen veliki broj reportaža o vjerskom životu iz brojnih džemata Islamske zajednice, muslimanskih zemalja i bošnjačke dijaspore. Preporod je objavljivao izvještaje o ratnim dejstvima i stradanjima IZ i muslimana, pratio povratak protjeranih Bošnjaka i obnovu džemata u postratnom periodu, te ogroman broj relevantnih autorskih tekstova i sadržaja s područja vjere i kulture, eseja, prikaza, kolumni, intervjua s mnogim istaknutim intelektualcima širom svijeta. Saradnici i autori radova u Preporodu bili su skoro svi značajniji profesori medresa i fakulteta, službenici Islamske zajednice, imami, muftije, reisu-l-uleme, istaknuti muslimanski intelektualci.

 Muallim

Prvi broj Muallima izašao je u oktobru 1910. godine u Sarajevu. Pokrenut je kao glasilo muslimanskog, muallimskog i imamskog društva za Bosnu i Hercegovinu. Na početku izlaženja Muallim je bio list za prosvjetu i staleške interese muallima i imama u Bosni i Hercegovini. Ovaj časopis, koji je znatno doprinio razvoju pedagoške misli na ovim prostorima, izlazio je u nekoliko faza: od 1910. do 913. godine, od 1990. do 1998. i od 2000. godine do danas, kada je nakon pauze od dvije godine nastavljen izdavački period u novoj formi časopisa za odgoj i obrazovanje s izmijenjenim nazivom Novi Muallim.

U periodu od 2000. godine Novi Muallim definiran je kao časopis za odgoj i obrazovanje, poseban interes je na temama i pitanjima islamskog obrazovanja i odgoja u predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama, vojsci i drugim ustanovama i institucijama.

Novi Muallim je indeksirani časopis u kojem se objavljuju naučni i stručni radovi i istraživanja. Izlazi tromjesečno.


Muslimanska informativna agencija – MINA

Muslimanska informativna agencija (MINA) je novinska agencija Islamske zajednice koja vrši poslove informiranja javnosti o aktivnostima i događajima u Islamskoj zajednici, kao i poslove plasiranja relevantnih informacija koje se tiču islama i muslimana u Bosni i Hercegovini. 

MINA je počela s radom 4. novembra 1991. godine u Sarajevu. Njen prvi glavni i odgovorni urednik bio je Enes Durmišević. Osnivanjem informativne agencije željela se razbiti svojevrsna informativna blokada sadržaja vjerskog karaktera i informacija o vjerskom životu. „Tako će njena osnovna orijentacija, za prvo vrijeme, biti izdavanje petnaestodnevnog biltena na engleskom jeziku, kao i povremeno obavještavanje domaće javnosti o nekim najznačajnijim događajima iz političkog, ekonomskog i kulturnog života muslimana, kao i posebno iz rada Islamske zajednice“, navedeno je u informaciji o njenom osnivanju.

MINA informacije i sadržaje koji se tiču važnih aktivnosti u Islamskoj zajednici i položaja muslimana u Bosni i Hercegovini plasira prema medijima i tako o njima upoznaje širu javnost.

Od februara 2019. godine MINA djeluje u okviru Media centra Islamske zajednice. 


Radiotelevizija Islamske zajednice BIR

 

Radiotelevizija Islamske zajednice BIR prvi je elektronski medij Islamske zajednice. Odlukom Sabora Islamske zajednice 9. novembra 2006. godine osnovana je Radiotelevizija Islamske zajednice BIR. Eksperimentalni radijski program počeo je s emitiranjem 10. januara 2008. godine, emitiranje redovnog programa krenulo je 11. februara, a od 21. aprila 2008. godine emitiran je program od 7.00 do 19.00 sati svaki dan, te od 1. marta 2009. godine cjelodnevni program. Zastupljen je vjerski, obrazovni, dječiji i omladinski, muzički, sportski i informativno-politički program.  

Prvog dana ramazana 1441. god. po H., odnosno 24. aprila 2020. godine započelo je emitiranje programa BIR televizije. RTV BIR je porodična radiotelevizija s islamskim vrijednostima i platforma putem koje Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini ostvaruje kontakt i komunikaciju s muslimanskom i bosanskohercegovačkom javnošću.

Web-portal Islamske zajednice

Ozbiljniji pristup u razvoju web-stranice Rijaseta Islamske zajednice počinje sredinom 2006. godine kada je donesena odluka o uspostavljanju pri Sekretarijatu Rijaseta posebne službe za web-portal i otvaranjem radnog mjesta urednika portala. Ranije je Rijaset pokrenuo internet-stranicu www.rijaset.net, koja je kasnije preimenovana u www.rijaset.ba. Krajem 2006. godine stavljena je u funkciju prva verzija reformirane internet-stranice, odnosno portala Rijaseta, da bi u drugoj polovini 2008. godine bila stavljena u funkciju Rijasetova internet-stranica na engleskom jeziku, čime je Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini prvi put dobila kompletnu internet-prezentaciju na engleskom jeziku.

Na web-portalu redovno su objavljivani tekstovi i vijesti raznolikog sadržajnog, tematskog i povremeno polemičkog karaktera i postavljeni brojni zvanični dokumenti Islamske zajednice.

Rijasetov web-portal www.rijaset.ba, nakon formiranja Službe za odnose s javnošću Rijaseta u martu 2009. godine, činio je s ovom službom jedinstvenu organizacionu cjelinu. U drugoj polovini 2015. godine web-portal www.rijaset.ba promijenio je domenu u www.islamskazajednica.ba i konceptualno postavljen kao zvanični portal Islamske zajednice sa sadržajima koji, uglavnom, imaju zvanični karakter ili se tiču zvaničnih aktivnosti Islamske zajednice.

Značajno mjesto u publicistici Islamske zajednice, posebno kao stručni časopis s najdužom tradicijom, ima godišnjak Anali Gazi Husrev-begove biblioteke. Pokrenut je 1972. godine i u njemu se prvenstveno tretiraju islamske naučne discipline i druge oblasti u vezi sa bibliotečkim fondom i historijskom građom iz kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine. Fakulteti Islamske zajednice izdaju zbornike radova fakulteta, dok učenici medresa izadaju školske listove, od kojih se posebno izdvaja list učenika Gazi Husrev-begove medrese Zemzem, pokrenut 1968. godine, koji je u periodu nakon pokretanja prevazilazio ograničenja učeničkog lista i imao široku čitalačku publiku među muslimanima u mnogim dijelovima Jugoslavije.

Pored navedenih medija, važnu ulogu u promociji islama i muslimanskih vrijednosti na ovim prostorima odigrali su neki od časopisa koji su imali kraća razdoblja djelovanja i odavno više nisu aktivni. Među takve časopise spada Hikmet, list za vjersko-teološka i kulturno-historijska pitanja iz Tuzle. Prvi broj objavljen je 7. aprila 1929., a posljednji 14. novembra 1936. godine. Muftijstvo tuzlansko je 1993. godine ponovo pokrenulo izdavanje časopisa, ali je prestao izlaziti u aprilu 2001. godine. Časopis El-Hidaje, glasilo istoimene organizacije ilmijje Kraljevine Jugoslavije, izlazio je od decembra 1936. do 25. februara 1945. godine, objavljivao je originalne članke, prijevode, hutbe, vijesti iz islamskog svijeta, izvještaje o mevludskim svečanostima i sl. Islamska misao, časopis za islamska pitanja, filozofiju i kulturu/revija za islamistiku, teologiju i informatiku, izlazio je u periodu od 1. decembra 1979. do maja 1993. godine. Imao je važnu ulogu u informiranju i edukaciji muslimana.

 


Literatura:

  • Bećirović, Denis (2012), Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini za vrijeme avnojevske Jugoslavije : (1945-1953), Zagreb – Sarajevo: Bošnjačka nacionalna zajednica za Grad Zagreb i Zagrebačku županiju, Islamska zajednica u Hrvatskoj – Medžlis Islamske zajednice Zagreb.

  • “Prva muslimanska informativna agencijaˮ, Glasnik Rijaseta Islamske zajednice u SFRJ, br. 5-6, 1991, str. 805.

  • Tucaković, Ekrem (2018), Odnosi s javnošću u funkciji ostvarenja cilja Islamske zajednice, Sarajevo: El-Kalem.