DŽEMAT I MEDŽLIS

Autor teksta: Dr. Ekrem Tucaković, Rijaset Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Ilustracija: Hadži Alijina džamija, Počitelj Fotografija: Kenan Šurković

Džemat i medžlis

U organizacionoj strukturi Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini džemat i medžlis predstavljaju osnovne organizacione jedinice i forme institucionalnog organiziranja Islamske zajednice na lokalnom nivou.

Džemat je osnovna organizaciona jedinica Islamske zajednice, koju u pravilu sačinjava skupina od najmanje 200 muslimanskih domaćinstava koja žive na jednom području i koja su međusobno povezana u izvršavanju zajedničkih islamskih dužnosti.

Odluku o formiranju, spajanju ili ukidanju džemata donosi Rijaset Islamske zajednice na prijedlog muftijstva.

Organi džemata su: skupština džemata i džematski odbor. Skupštinu džemata sačinjavaju svi muslimani i muslimanke iz tog džemata koji su navršili osamnaest godina života i koji su članovi Islamske zajednice. Skupština džemata bira džematski odbor, zastupnike džemata u skupštinu medžlisa i delegate džemata za izborno tijelo koje bira sabornike Islamske zajednice te donosi odluke koje se tiču organizacije i aktivnosti  džemata i vjerskog života u džematu.  

Džematski odbor ima pet članova u džematima koji imaju do dvije stotine domaćinstava i sedam članova u džematima koji imaju više od dvije stotine domaćinstava. Džematski odbor osigurava uvjete za vjerski život u džematu. Predsjednik džematskog odbora predstavlja džemat u administrativnim i imovinskim poslovima i predsjedava skupštinom džemata.

Imam je član džematskog odbora po položaju. Imam se brine o vjerskom životu u džematu, vodi matične knjige džemata i predstavlja džemat u pitanjima vjere.

Medžlis

Medžlis je organizaciona jedinica Islamske zajednice koja u pravilu obuhvata sve džemate na teritoriji jedne općine ili najmanje sedam džemata koji čine povezanu cjelinu. Odluku o osnivanju novog medžlisa ili pripajanju postojećeg medžlisa drugom medžlisu donosi Sabor na prijedlog Rijaseta.

Glavni imam je nadležan i odgovoran za organizaciju i izvršavanje vjerskih poslova i aktivnosti na području medžlisa i odgovoran je za rad imamā, hatibā i muallimā.

Glavni imam predstavlja medžlis u vjerskim poslovima i u pitanjima vjere odgovoran je muftiji, a u administrativnim stvarima odgovoran je izvršnom odboru medžlisa. Glavnog imama imenuje, premješta i razrješava dužnosti reisu-l-ulema na prijedlog muftije. Mandat glavnog imama traje četiri godine sa mogućnošću ponovnog imenovanja. 

Organi medžlisa su: skupština i izvršni odbor. Skupštinu medžlisa čine izabrani zastupnici džemata. Skupština medžlisa bira članove izvršnog odbora medžlisa, daje opće smjernice za rad izvršnog odbora, usvaja godišnji plan i izvještaj o radu izvršnog odbora medžlisa, daje saglasnost na prijedlog budžeta i završni račun.

Izvršni odbor medžlisa je izvršni organ Islamske zajednice na području medžlisa. Broj članova izvršnog odbora medžlisa određuje se prema broju pripadnika Islamske zajednice na području medžlisa i ne može biti manji od pet niti veći od petnaest. Glavni imam medžlisa je član izvršnog odbora medžlisa po položaju.

Izvršni odbor medžlisa izvršava odluke i provodi uputstva viših organa Islamske zajednice, stara se o uvjetima i potrebama vjerskog života na području medžlisa, nadzire rad džematskih odbora i daje im uputstva za rad, brine se o prihodima i imovini Islamske zajednice, daje prijedloge za postavljanje i razrješenje imama, hatiba i muallima.

Predsjednik izvršnog odbora predstavlja i zastupa medžlis i rukovodi radom izvršnog odbora.

Izvor:

https://www.islamskazajednica.ba/images/stories/Ustavi/Ustav_IZ-e_precisceni_tekst_2014.pdf